Приключва ли риболовът през есента
Ето че есента е към своя край. Идва зимата и много от нас ще трябва да хвърлят пръчките в мазето. Тази година имахме хубави моменти и добри находки, но ето, че идват студените дни и вместо да се озъртаме в риболовните магазини за поредната си полезна придобивка, се налага да мислим повече за коледни и новогодишни подаръци за нашите близки.
Дали обаче всичко приключи?! Не, разбира се! Тепърва започва, и този път не бива да изпускаме най-големият си трофей за годината.
Ако сте фенове на шаранджийски риболов, то времето за трофеи е имено сега, в края на есента.
Знаем, че шаранът е доста боязлива риба, внимателна, грижовна и често мързелива. Въпреки своята лежерност, шаранът усеща когато нещо не е наред и макар и мудно, той променя навиците си – обикновено да се излежава по дъната с дни и седмици. Това, което сега за нас не е наред, не е наред разбира се и за шарана, а имено – смяната на сезона, променливите ветрове и рязкото застудяване. Нашата рибка разбира, че е дошло време да се набави с хранителни запаси, точно така, както и ние си пълним фризерите със запаси.
Съвети за улов на трофеен шаран през есента
Ето някои съвети как да се закичим с трофеен шаран в края на годината.
Принципно, знаем, че шаранът обича дъната, тините и въобще местата, където съвсем спокойно и необезпокоявано може да се излежава. Той е страхлив, крие се и не обича да го хващат на въдицата. В края на есента обаче, често леговището му не е най-подходящото място за намиране на храна. А той усеща застудяването и разбира, че време за хранителен запас. Често дъната са компрометирани от замърсяването – гниещи паднали листа, клони, различни боклуци, които туристите и феновете на пикници са оставили. Кислорода там намалява, слоя е натровен и има недостиг на храна. Също така, самите хранителни вещества през този сезон, се съсредоточават на други места, най-често поради наветрянето и окисляването на водата. Такива могат да бъдат – плитчините, в близост до растителност, около паднали дървета и въобще тихи, сравнително чисти и захранени места, където шарана може да се запаси с енергия за през зимата. Особено подходящо е тихото време, рано сутрин, и най-вече ако имаме късмет да се появи слънцето. Топъл дребен дъждец, пък ви гарантира сигурен улов, дори да нямате нужното оборудване и стръв. Щом споменахме стръв, трябва да споменем протеиновите топчета като най-добрата стръв за шарана, още повече ако сте я нагласили добре на долен бод.
Но трябва да побързате, защото много скоро шаранът ще се отдалечи, търсейки подходящи места за зимуване. Особеното на есенният период е това, че температурните амплитуди увеличават стойността си. Рибата обича топла вода и когато температурите започнат рязко да се променят, тя търси местата където амплитудата е най-малка, в случая – местата където водата най-бавно се изстудява, тоест – поддържа по-дълго време подходящата си температура. Тогава шаранът търси ями и затлачени дънни места, където се готви за зимуване. За това, когато времето прекалено застудее, може да считаме, че пак сме пропуснали времето за трофеи.
Оборудването има значение
Не трябва да забравяме да се снабдим и с подходящо оборудване. Освен хубавата шаранджийска въдица и макара които имаме, е важно да помислим за влакното. Късна есен водата става по-бистра, по-прозрачна. Трябва да подберем влакно с подходящ цвят, защото не бива да подценяваме принципно мнителният шаран, за сметка на есенният му глад. Добре е да хвърляме захранка на точно избраното място, като се съобразим дали същото не е територия и за други гладници като каракуди, червеноперки и подобни, защото хубавата ни захранка бързо може да изчезне. Разпространено е мнението, че шаранът в късна есен предпочита обикновени торни червеи или някой вкусен торен бръмбар. Дългогодишните специалисти в направата на примамки, обаче са ни осигурили далеч по-добра стръв за шарани и вместо да ни се налага да мъкнем лопати и да копаем, можем да се съсредоточим в избирането на подходящо място за стациониране. Както споменахме – по възможност около тресавища, места с повишена растителност, полета с папируси – където всъщност имаме и много голям шанс да се сдобием и с красив голям Амур. Не бива да забравяме, че атмосферните условия не са такива както през лятото, за това е добре да помислим и за подходяща екипировка, като дебели дрехи, няколко чифта чорапи, непромокаем гащеризон и задължително високи рибарски ботуши, защото по това време водата вече е студена и до като шаранът трудно би настинал, то вие имате голям шанс да се приберете в къщи с настинка, вместо с подобаващ улов, като красив за край на сезона.
В заключение бихме ви посъветвали, че успешната формула за трофеен шаран в края на годината, е – добро прогнозиране на местата където шаранът търси храна, плюс правилен избор на време и атмосферни условия, както разбира се и точното оборудване и екипировка с които разполагате.