Някога шаранът е бил смятан за маловажна риба, лоша плячка за спортните риболовци, запалените рибари обаче осъзнават че това не е така. Постепенно предизвикателствата при шаранджийският риболов се увеличават до това което наблюдаваме днес в спортният риболов на тези риби. Шаранът е склонен към поведение което може да влуди дори опитни риболовци. Ето затова тази риба е толкова интересна за риболовците,били те начинаещи или много опитни.Ще се опитаме да ви дадем няколко полезни съвета, които да ви помогнат да започнете да ловите тази интересна риба.
Шаранът е дънна издръжлива риба, която обитава реки и езера при всякакви условия.
В зависимост от вида и местоположението на шарана, цветът му може да варира от тъмнозелен до ярко златист. Шаранът достига дължина до около 120 см и може да тежи 35 кг.
1. Нека намерим идеалното местоположение.
Шараните са склонни да остават в мътна вода и лесно се плашат когато водата е бистра.
Шаранът предпочита по-топли води, така че е хубаво да огледаме по бреговата линия за място с гъста растителност. Шараните прекарват по-голямата част от времето си, хранейки се с насекоми сред водна растителност.
Рано сутрин е най-удачното време за кълването на шарана.
2. Нека изберем правилната стръв
Шаранът на практика е всеяден и ще яде всичко,така че примамването на шарана е сравнително лесно. Протеиновите топчета са примамката която повечето шарански риболовци предпочитат.
В днешно време на риболовния пазар се предлага изобилие от аромати и вкусове на протеиновите топчета.Нека не забравяме и класическата стръв на царевични зърна и червеи.
Ароматът на рибното брашно,консервираната сладка царевица с правилният микс от вкусове,кара шаранът кълве яростно.
3. Правилните въдица и макара
Речен риболов на шаран и риболов на язовир са две различни неща.Когато ще практикуваме речен риболов обикновено замятаме на къси разстояния, така че ще ни е необходима по-къса въдица. Когато предпочитаме затвореният водоем,дългата въдица е правилното решение.
Много е важно когато ловим шарани на река да ползваме тежки олова заради течението и не на последно място правилното влакно заради острите камъни и закачки по коритото.
Монофилно или плетено влакно за речният риболов на шаран, въпрос на личен избор стига да се избере влакното с правилните характеристики.
Когато става въпрос за улов на шаран на затворен водоем,дългата въдица и байтрънър макарата са за предпочитане защото побират повече влакно и огромни натоварвания.
Следва продължение..